ANBI status Wonderfeel Foundation
As of January 1st, 2017, the Wonderfeel Foundation has been a cultural PBO, which, as Friend of Wonderfeel, you can benefit from. The government incentivizes donations to cultural institutions with tax benefits: 100% of the value of your gift counts towards your tax deductions. Calculate your savings here.
Below, you will find information about the inner workings of the Wonderfeel Foundation.
RSIN Stichting Wonderfeel
8202.30.388
KvK-nummer
32143925
IBAN: NL03 ABNA0526445793
Address
Postbus 59
1400 AB Bussum
info@wonderfeel.nl
t: 06 5383 4029 (available Monday through Friday)
Board
- Georges Mutsaerts
- Tamar Brüggemann
Additional functions:
- Georges Mutsaerts:
Board member Stichting Internationaal Kamermuziekfestival Schiermonnikoog; Board member Stichting What About Know - Tamar Brüggemann:
Board member European Festivals Association, member Kerngroep Verenigde Podiumkunsten Festivals, member of the EFFE-jury of the European Festivals Association, Advisor Rotterdamse Raad voor Kunst en Cultuur, board member of Stichting European Festivals Forest, board member Stichting What About Now, lecturer Curatorial Practices in Music at ArtEZ.
Board of Supervisors
- Mei Li Vos – president
- Richard Aznar Webster – treasurer
- Sietse Bakker – secretary
Check here for the retirement schedule of the Board of Supervisors.
Additional functions:
- Mei Li Vos:
Advisor Orangegas; Board member Auteursbond; Vice president AVV - Richard Aznar Webster:
CFO Zuiver Group - Sietse Bakker:
DGA Wow!Group Holding B.V.
Lid internationaal bestuur Eurovisie Songfestival namens de NPO
Statutes
Click here to read the full statutes.
Annual figures
Click here for the balance sheet and operating account for 2021.
Policy
Click here for the policy and annual report of 2021.
Activities
See below for an overview of possible activities.
Wonderfeel 2020
Wonderfeel 2020 moest als gevolg van de coronapandemie worden afgelast; onderstaand programma heeft dus nooit daadwerkelijk geklonken.
Ack van Rooyen & Juraj Stanik / Amstel Quartet / Anton Mecht Spronk / Asko Schönberg / Aventure met Pavel Kolesnikov / Aya Suzuki / Ayanna Witter-Johnson / Beorn Nijenhuis & Maya Fridman / Busch Trio / Camerata Trajectina / Camille Thomas & Shani Diluka / Caspar Vos / Caspar Vos & Aphrodite Patoulidou / Chianti Ensemble / Claire Edwardes / Club Classique / Coraline Groen / Daan van der Hurk / Daniel Pioro & Valgeir Sigurðsson / Diamanda Dramm / Dyar / Femke Gyselinck / Fred Jacobs & Lidewij van der Voort & Charles Daniels / Galya Bisengalieva / Grand River / Hailu Mergia / Helena Basilova / InVocare / James Batchelor/ Jasper Smit / Joe Puglia / Joris Roelofs / Julien Libeer / Kai Strobel / Keep an Eye: Akim Moiseenkov / Lakha Khan / Lotte Sarembe / Lucas Dols / Luka Okros / Lyra Pramuk / Maya Fridman / Meezingbende / Meezingen o.l.v. Catelijn van Berkel / Merel Vercammen / Musica Temprana / Muziek Doc: Amazing Grace / Muziek Doc: Cunningham Nathalia Milstein / Nederlands Blazers Ensemble & Mohsen Namjoo / Nederlands Kamerkoor / Nederlands Saxofoon Octet / Nieuw Amsterdams Klarinet Kwartet met Nadia Wijzenbeek & Robert Grijsen / Nina van Essen & Nathalie Doucet / North Sea String Quartet & Lilian Vieira / Oceanic & Greetje Bijma/ Pro Modern / Pynarello & Kika Sprangers / Rami Khalifé / Raoul Steffani & Gerold Huber / Romina Lischka & Ghalia Benali & Vincent Noiret / Saskia Coolen / Seán Morgan Rooney / Simon Höfele & Frank Dupree / Slagwerk Den Haag / Sticklip / Teunis Zwart & Alexander Melnikov / Tijn Wybenga & AM.OK / Tin Men & The Telephone / Tomoko / Trio Bastarda / Trio Peltomaa Fraanje Perkola / Twitching Eye / Urban Piano Quartet / Vincent van Amsterdam / Waclaw Zimpel / Winnaar Liszt Concours 2020 / Wonderfeel Festival Orchestra met Julien Libeer / Wonderfeel Festival Orchestra met Simon Höfele & Marina Yakhlakova / Xsight Percussion Duo / Yiannis Giagourtas / Youp van ‘t Hek & Matangi
Wonderfeel 2019
Amatis Piano Trio / Anne-Fleur van der Heiden / Asko|Schönberg / Avenue Azure / Avond van de Liefde / Bonte Avond / Brisk / But What About / Club Classique / Daan van den Hurk / Damask Vocal Quartet / Dansage / De Gebroeders Kist door Percossa / De Grote Pinguïn en Bananen Show door Ardemus Quartet / De Stilte / Diamanda Dramm / Duo Ikt. / Duo Mader/Papandreopoulos / Duo Serenissima / Dúplum Dúó / ELECTRA / Elicia Silverstein / Eline Hensels / Eliza McCarthy / Ella van Poucke & Caspar Vos / Ellister van der Molen & Jos Machtel / Esmé Quartet / Fantastic Women / Filip Jordens / Floris Schuiling / Frouke Arns / Fuse / Gyan Riley / Händel Goes Tinder / Hannes Minnaar & Dudok Quartet & Servaas Jessen / Het Klei Atelier / Horatio Clare & Vincent van Amsterdam / Ilona van Tuinen & David Mackor / Ingmar Heytze / Instrumententuin / Jasper Blom Quartet ft. Bert Joris / jongNBE / Judith van Wanroij, Barbara Kozelj & Thomas Beijer / Julien Libeer / Kaja Draksler Octet / Keiko Shichijo / Laura van der Heijden & Jâms Coleman / LeineRoebana / Lidy Blijdorp & Rosanne Philippens / Mahsa Vahdat / Maria Barnas / Marinierskapel en Yan Levionnois / Maya Fridman, Arezoo Rezvani & Farid Sheek / Meezingbende / Mohammad Reza Mortazavi / Monica Germino & Floriaan Ganzevoort / Music Masters on Air / Muziekdoc – Heimatklänge / Muziekdoc – Mstislav Rostropovitch, l’archet indomptable / Muziekdoc – The Trout / Muziekinstrumenten knutselen / Nachtgeluiden / Nadar Ensemble / Natuurmonumenten: Bewonder Marten en Oopjen / Natuurmonumenten: Vleermuisexcursie / Natuurmonumenten: Wandeling met de boswachter / NES / Nieuw Amsterdams Klarinet Kwartet / NYX / Olga Vocal Ensemble / Oscar Kocken (verving Justin Samgar) / Pavel Kolesnikov / Pavel Kolesnikov & Samson Tsoy / Pelgrim Brass / Peter Gijsbertsen & Gilbert den Broeder / Peter Moore & Robert Thompson / Poppenkast / Pynarello & Teis Semey / Ralph van Raat / Ramon van Engelenhoven / Razen / Remy van Kesteren / ROctet / Romanza Trio / Rosa Ensemble & Hans Dagelet / Saskia Stehouwer / Shapes of Time / Slagwerk Den Haag / Sommerhus / Sourakata Koite / Sponte Sua / Stella Chiweshe / Switched / Tania Giannouli Trio / The Quartet NL / Thomas Dulfer / Thorwald Jørgensen / Tim Kliphuis Ensemble / TOEAC & Geneviève Murphy / Toko Telo / Tosca Opdam & Daria van den Bercken / Trio Elogio / Trio Soldat / Under the Surface / Vivianne Cheng / Wakker blijven! door Belgrade Baroque & Erik van der Horst / Western Balkans Sextet / Willem Thies / Wishful Singing / Wonderfeel Festival Orchestra / Wonderfeel Leesclub: Something of His Art / Wonderfeel Pubquiz / Yang Yang Cai / Yoga met het Nederlands Saxofoon Octet / Zelf zingen met Emma Rekers
Programma 2019 / Blokkenschema 2019
Wonderfeel 2018
Wonderfeel Festival Orchestra / Niek Baar / Maarten Engeltjes met PRJCT Amsterdam / Touki Delphine & Bernadeta Astari / Maxwell Quartet / Slagwerk Den Haag / Raquel Anduezza & Jesus Fernández Baena / Nuala McKenna / Jean Pierre Rawie / Fathi Ben Yakoub &Julia Chiner & Mohamed Ahaddaf / Groovetrotters / Silbersee | SPR!TZL / Joachim Eijlander / Isabelle van Keulen & Ensemble / Flessenpost: Ilona van Tuinen / Mufrika Edward / Poppenkast op de dam / Black Eyed Susan Vine / La Fonte Musica / Guitar Fusion / Shapeshift / Ebonit Saxofoonkwartet / Poppy Ackroyd / Matangi Kwartet & Lijbaart & Brederode / Bl!ndman / Wreck / Meral Polat / Pieter van Loenen / Liebeskrank / Simone Atangana Bekono / Lorenzo Gatto & Julien Libeer / Marcin Masecki / Asko|Schönberg & K[h]AOS / Meezingbende / Julien Libeer, Rosanne Philippens & Friends / The Secret Diary of Nora Plain / Sinan Arat & Alper Kekeç / Tosca Opdam / Camerata Trajectina / Calefax / NMF / Simon Mulder / Veronika Skuplik en Andreas Ahrend / Bára Sigfúsdóttir & Eivind Lønning / De Stilte / Ian Richter / Poppenkast op de Dam / Victor Julien-Laferriere & Adam Laloum / The Ghost, the King, and I / Mustafa Kör / Flessenpost: Willem Dieleman / Matthijs Koene en Stefan Gerritsen / Flessenpost 2: Helena Basilova / Maya Fridman / Konstantyn Napolov & Eke Simons / Simon Mulder / Calefax & Eric Vloeimans / Maarja Nuut / Helena Basilova / Minho Jeong & Jasper Bärtling-Lippina / Daan Vandewalle / Ramon Lormans / Marcin Masecki / Walid Ben Selim en Jaber Fayad / Tin Men and the Telephone / Apollo5 / LUWTEN / Holland Baroque & Wu Wei / Diamanda La Berge Dramm / Aart Bergwerf / Ragazze Kwartet & Noël Keulen / Lucienne Renaudin Vary & Caspar Vos / Rogerio Bicudo / Daahoud Salim / Mata Hari / NKK NXT / Textures – Prisma Strijktrio en Merijn Bisschops / Koning van Katoren / Julien Libeer / Raaf Hekkema / Eva Gerlach / DNK / Quatuor Hermès / Alexander Ullman / Slagwerk Den Haag / Coco Collectief / Blind Cinema / Nederlands Saxofoonoctet met Yoga / John Kameel Farah / Eva Gerlach / Leo van Doeselaar & Wyneke Jordans / TEMKO / Saskia Giorgini / Asko|Schönberg o.l.v. Reinbert de Leeuw / Zapp4 / Natacha Kudritskaya / Terry & Gyan Riley
Programma 2018 / Blokkenschema 2018
Wonderfeel 2017
Wonderfeel Festival Orchestra & Van Baerle Trio / Masumi Nagasawa / Creative Performance Lab / Trio d’Encore / 9 X 13 / Quatuor Arod / NMF Jong talent / Windsor Consort / Iris van Nuland & Andrea Vasi / Ralph van Raat / New Trombone Collective / Saskia Coolen / Scordatura Ensemble: The Partch Project / Amstel Quartet & Pascal Meyer / Flessenpost: Erik Bosgraaf / Nawras Altaky / Nederlandse Bachvereniging / Flessenpost: Albert Edelman / Tomoko Mukaiyama & Frank van der Weij / Café des Chansons / Marcin Masecki / Lars&Lucy / Jörgen van Rijen / Jorinde Verweij / Nik Bärtsch / Nora Fischer /FUSE & Kinan Azmeh / With a blue dress on / Marieke de Bruijn & Tom Meijer / Maria Pedano / Tom Sanderman / Natania Hoffman & Zilvinas Brazauskas / Bennewitz Quartet & Harry Imre Dijkstra / Reinier van Houdt / Shermaine Velasco / Adèle Charvet & Florian Caroubi / Tim Duerinck / Van Baerle Trio / Asko|Schönberg / Laetitia Gerards, Raoul Steffani & Ramon van Engelenhoven / Flessenpost: Marie Alejandra Castro Espejo / Saskia Coolen, Rainer Zipperling & Patrick Ayrton / Flessenpost: Dianne Verdonk / Christianne Stotijn & Joseph Breinl / Marcin Masecki / Nieuw Amsterdams Klarinet Kwartet / Chambertones Trio / Johannette Zomer & Fred Jacobs / Cora Burggraaf / Nonclassical / Das große wunderfühlige Liederfest / Dana Zemtsov & Caspar Vos / Erik Bosgraaf, Theo Loevendie & Oene van Geel / BartolomeyBittmann / Jorinde Verweij / Pynarello o.l.v. Lonneke van Straalen / Joe Puglia / Heather Ware & Jakob Koranyi / Goeiemorgel met orgel / The Peärls Before Swïne Experience / De Deense Detective / Rogier Telderman / Thomas Beijer / Celia García-García & Femke IJlstra / Raphael Vanoli / Jan Kortie / Flessenpost: Jan Pieter Koch /Flessenpost: Milfje Meulskens / Denis Pascal / Ensemble Klang / Cello8ctet Amsterdam / Koch, Bertels & Bonny / Sophiko Simsive / Omar Mollo & Trio Escapada / DAAU / Peter Beets Trio & Stochelo Rosenberg / Hannes Minnaar / Busch Trio / Simone Lamsma / Meezingbende
Programma 2017 / Blokkenschema 2017
Wonderfeel 2016
FUSE / Tin Men & the Telephone / Wonderfeel Festival Orchestra o.l.v. Johannes Leertouwer / Aidan Mikdad / Judith van Wanroij, André Morsch & David Bollen / Club Classique / Cello8ctet Amsterdam / Daan Kortekaas & Anne Veinberg / Sergey Malov / 7090 / Diamanda Dramm & Helena Basilova / Temko / Kluster 5 / De Meezingbende / Merlijn Kerkhof / Remy van Kesteren / Philipp Mathmann & Vanessa Heinisch / Rosanne van Sandwijk / Matteo Mijderwijk / Aart Strootman & Bram Stadhouders / 9 x 13 / Música Temprana / Tim Kliphuis & Thomas Baggerman Trio / Let the Music Speak / Ensemble Klang / Vincent van Amsterdam / Wiek Hijmans / Het Nationaal Muziekinstrumenten Fonds / Flessenpost: Nicholas Gebhardt / Knutselen met Jorinde Verweij / Dansage / Capella Amsterdam o.l.v. Daniël Reuss / Spark / Cello8ctet Amsterdam / Maarten Vos / Laika Into Orbit / Le Miroir de Musique / Maarten Ornstein & Ensemble / Merlijn Twaalfhoven & Band / Ragazze kwartet / Kapok / Kluster 5 / James Oesi / DJ’s Mengel & Berg en DJ Fant de Kanter / Slagwerk Den Haag / Haanstra & Van Geel / Haytham Safia Qu4rtet / Pianotrio Kolesnikov, Gatto & Grimm / Haytham Safia / Anna Meredith / Maarten Beirens / Een dag met Bach / PERFoRaToR / Duo Bilitis & Soetkin Demey / Jorinde Verweij / Abdel Rahman El Bacha // Quatuor Zaïde / New Cool Collective / Rosanne Philippens / Noa Wildschut / Reinier Baas vs. Princess Discombobulatrix /Jozef van Wissem / Philipp Mathmann & Il Giratempo / Oscar Verhaar / Trio Valkuil / Pavel Kolesnikov / Yuri van Nieuwkerk / Gabriel Prokofiev / Project Wildeman / The Thomas Bergeron Ensemble / Ramon van Engelenhoven / Daria van den Bercken / Micheline van Hautem en Brel & Brass Orchestra
Programma 2016 / Blokkenschema 2016
Wonderfeel 2015
7090 / Aart Strootman / Berlage Saxophone Quartet / Classical Karaoke / ClubMediéval / Cordevento / Daria van den Bercken / De muziekbonbon / Drijvende Diva / Dudok Kwartet / Duo AttemaHaring / Duo di Follia / Encantar / Fischer, Ryan, Strootman & Six / FUSE / Gerard Bouwhuis & Heleen Hulst / Hannes Minnaar / Hauschka / Isabelle van Keulen en Hannes Minnaar / Ivo Janssen / Jeroen van Veen / Judith van Wanroij en André Morsch / Justus Grimm / Kapok / Karin Strobos en Martijn Cornet / Kaspar Kröner / Katona Twins / Laia Falcón / LUDWIG / Lunatree / Maarten Vos / Machinefabriek / Marco Beasly / Martin Fondse en Jeroen van Vliet / Micheline van Hautem / Nederlands Kamerkoor / Nederlandse Reisopera / Nino Gevtadze / Het Nationaal Muziekindstrumenten Fonds / Odd Pearls / Peter Beets Trio / Ragazze Kwartet / Reinbert de Leeuw / Remy van Kesteren & Ramon Lormans / Ricciotti Ensemble / Roelofs, Baas & Van der Feen / Rogério Bicudo & Michael Moore / Rosa Ensemble / Rosanne Philippens / Stargaze / Saskia Lankhoorn / Sax & Stix + Toeac / Scholtes & Janssens / Under her skirt
Programma 2015 / Blokkenschema 2015