Archive

An overview of all the previous editions of Wonderfeel.

Wonderfeel 2019

Click on the image above for the programme.

Amatis Piano Trio / Anne-Fleur van der Heiden / Asko|Schönberg / Avenue Azure / Avond van de Liefde / Bonte Avond / Brisk / But What About / Club Classique / Daan van den Hurk / Damask Vocal Quartet / Dansage / De Gebroeders Kist door Percossa / De Grote Pinguïn en Bananen Show door Ardemus Quartet / De Stilte / Diamanda Dramm / Duo Ikt. / Duo Mader/Papandreopoulos / Duo Serenissima / Dúplum Dúó / ELECTRA / Elicia Silverstein / Eline Hensels / Eliza McCarthy / Ella van Poucke & Caspar Vos / Ellister van der Molen & Jos Machtel / Esmé Quartet / Fantastic Women / Filip Jordens / Floris Schuiling / Frouke Arns / Fuse / Gyan Riley / Händel Goes Tinder / Hannes Minnaar & Dudok Quartet & Servaas Jessen / Het Klei Atelier / Horatio Clare & Vincent van Amsterdam / Ilona van Tuinen & David Mackor / Ingmar Heytze / Instrumententuin / Jasper Blom Quartet ft. Bert Joris / jongNBE / Judith van Wanroij, Barbara Kozelj & Thomas Beijer / Julien Libeer / Kaja Draksler Octet / Keiko Shichijo / Laura van der Heijden & Jâms Coleman / LeineRoebana / Lidy Blijdorp & Rosanne Philippens / Mahsa Vahdat / Maria Barnas / Marinierskapel en Yan Levionnois / Maya Fridman, Arezoo Rezvani & Farid Sheek / Meezingbende / Mohammad Reza Mortazavi / Monica Germino & Floriaan Ganzevoort / Music Masters on Air / Muziekdoc - Heimatklänge / Muziekdoc - Mstislav Rostropovitch, l’archet indomptable / Muziekdoc - The Trout / Muziekinstrumenten knutselen / Nachtgeluiden / Nadar Ensemble / Natuurmonumenten: Bewonder Marten en Oopjen / Natuurmonumenten: Vleermuisexcursie / Natuurmonumenten: Wandeling met de boswachter / NES / Nieuw Amsterdams Klarinet Kwartet / NYX / Olga Vocal Ensemble / Oscar Kocken (verving Justin Samgar) / Pavel Kolesnikov / Pavel Kolesnikov & Samson Tsoy / Pelgrim Brass / Peter Gijsbertsen & Gilbert den Broeder / Peter Moore & Robert Thompson / Poppenkast / Pynarello & Teis Semey / Ralph van Raat / Ramon van Engelenhoven / Razen / Remy van Kesteren / ROctet / Romanza Trio / Rosa Ensemble & Hans Dagelet / Saskia Stehouwer / Shapes of Time / Slagwerk Den Haag / Sommerhus / Sourakata Koite / Sponte Sua / Stella Chiweshe / Switched / Tania Giannouli Trio / The Quartet NL / Thomas Dulfer / Thorwald Jørgensen / Tim Kliphuis Ensemble / TOEAC & Geneviève Murphy / Toko Telo / Tosca Opdam & Daria van den Bercken / Trio Elogio / Trio Soldat / Under the Surface / Vivianne Cheng / Wakker blijven! door Belgrade Baroque & Erik van der Horst / Western Balkans Sextet / Willem Thies / Wishful Singing / Wonderfeel Festival Orchestra / Wonderfeel Leesclub: Something of His Art / Wonderfeel Pubquiz / Yang Yang Cai / Yoga met het Nederlands Saxofoon Octet / Zelf zingen met Emma Rekers

Click here for the timetable.


 

Wonderfeel 2018

Click on the image above for the programme.

Wonderfeel Festival Orchestra / Niek Baar / Maarten Engeltjes met PRJCT Amsterdam / Touki Delphine & Bernadeta Astari / Maxwell Quartet / Slagwerk Den Haag / Raquel Anduezza & Jesus Fernández Baena / Nuala McKenna / Jean Pierre Rawie / Fathi Ben Yakoub &Julia Chiner & Mohamed Ahaddaf / Groovetrotters / Silbersee | SPR!TZL / Joachim Eijlander / Isabelle van Keulen & Ensemble / Flessenpost: Ilona van Tuinen / Mufrika Edward / Poppenkast op de dam / Black Eyed  Susan Vine / La Fonte Musica / Guitar Fusion / Shapeshift / Ebonit Saxofoonkwartet / Poppy Ackroyd / Matangi Kwartet & Lijbaart & Brederode / Bl!ndman / Wreck / Meral Polat / Pieter van Loenen / Liebeskrank / Simone Atangana Bekono / Lorenzo Gatto & Julien Libeer / Marcin Masecki / Asko|Schönberg & K[h]AOS / Meezingbende / Julien Libeer, Rosanne Philippens & Friends / The Secret Diary of Nora Plain / Sinan Arat & Alper Kekeç / Tosca Opdam / Camerata Trajectina / Calefax / NMF / Simon Mulder / Veronika Skuplik en Andreas Ahrend / Bára Sigfúsdóttir & Eivind Lønning / De Stilte /  Ian Richter / Poppenkast op de Dam / Victor Julien-Laferriere & Adam Laloum / The Ghost, the King, and I / Mustafa Kör / Flessenpost: Willem Dieleman / Matthijs Koene en Stefan Gerritsen / Flessenpost 2: Helena Basilova / Maya Fridman / Konstantyn Napolov & Eke Simons / Simon Mulder / Calefax & Eric Vloeimans / Maarja Nuut / Helena Basilova / Minho Jeong & Jasper Bärtling-Lippina / Daan Vandewalle / Ramon Lormans / Marcin Masecki  / Walid Ben Selim en Jaber Fayad / Tin Men and the Telephone / Apollo5 / LUWTEN / Holland Baroque & Wu Wei / Diamanda La Berge Dramm / Aart Bergwerf / Ragazze Kwartet & Noël Keulen / Lucienne Renaudin Vary & Caspar Vos / Rogerio Bicudo / Daahoud Salim / Mata Hari / NKK NXT / Textures - Prisma Strijktrio en Merijn Bisschops / Koning van Katoren / Julien Libeer / Raaf Hekkema / Eva Gerlach / DNK / Quatuor Hermès / Alexander Ullman / Slagwerk Den Haag / Coco Collectief / Blind Cinema / Nederlands Saxofoonoctet met Yoga / John Kameel Farah / Eva Gerlach / Leo van Doeselaar & Wyneke Jordans / TEMKO / Saskia Giorgini / Asko|Schönberg o.l.v. Reinbert de Leeuw / Zapp4 / Natacha Kudritskaya / Terry & Gyan Riley / 

Click here for the timetable.

 


 

Wonderfeel 2017

Voorkant

Click on the image above for the programme.

Wonderfeel Festival Orchestra & Van Baerle Trio / Masumi Nagasawa / Creative Performance Lab / Trio d'Encore / 9 X 13 / Quatuor Arod / NMF Jong talent / Windsor Consort / Iris van Nuland & Andrea Vasi / Ralph van Raat / New Trombone Collective / Saskia Coolen / Scordatura Ensemble: The Partch Project / Amstel Quartet & Pascal Meyer / Flessenpost: Erik Bosgraaf / Nawras Altaky / Nederlandse Bachvereniging / Flessenpost: Albert Edelman / Tomoko Mukaiyama & Frank van der Weij / Café des Chansons / Marcin Masecki / Lars&Lucy / Jörgen van Rijen / Jorinde Verweij / Nik Bärtsch / Nora Fischer /FUSE & Kinan Azmeh / With a blue dress on / Marieke de Bruijn & Tom Meijer / Maria Pedano / Tom Sanderman / Natania Hoffman & Zilvinas Brazauskas /  Bennewitz Quartet & Harry Imre Dijkstra / Reinier van Houdt / Shermaine Velasco / Adèle Charvet & Florian Caroubi / Tim Duerinck / Van Baerle Trio / Asko|Schönberg / Laetitia Gerards, Raoul Steffani & Ramon van Engelenhoven / Flessenpost: Marie Alejandra Castro Espejo / Saskia Coolen, Rainer Zipperling & Patrick Ayrton / Flessenpost: Dianne Verdonk / Christianne Stotijn & Joseph Breinl / Marcin Masecki / Nieuw Amsterdams Klarinet Kwartet / Chambertones Trio / Johannette Zomer & Fred Jacobs Cora Burggraaf / Nonclassical / Das große wunderfühlige Liederfest / Dana Zemtsov & Caspar Vos / Erik Bosgraaf, Theo Loevendie & Oene van Geel / BartolomeyBittmann / Jorinde Verweij / Pynarello o.l.v. Lonneke van Straalen / Joe Puglia / Heather Ware & Jakob Koranyi / Goeiemorgel met orgel / The Peärls Before Swïne Experience / De Deense Detective Rogier Telderman / Thomas Beijer / Celia García-García & Femke IJlstra / Raphael Vanoli / Jan Kortie / Flessenpost: Jan Pieter Koch /Flessenpost: Milfje Meulskens / Denis Pascal Ensemble Klang / Cello8ctet Amsterdam / Koch, Bertels & Bonny / Sophiko Simsive / Omar Mollo & Trio Escapada / DAAU / Peter Beets Trio & Stochelo Rosenberg / Hannes Minnaar / Busch Trio / Simone Lamsma / Meezingbende

Click here for the timetable.

 


Wonderfeel 2016

WF Flyer 2016

Click on the image above for the programme.

FUSE / Tin Men & the Telephone / Wonderfeel Festival Orchestra o.l.v. Johannes Leertouwer / Aidan Mikdad / Judith van Wanroij, André Morsch & David Bollen / Club Classique / Cello8ctet Amsterdam / Daan Kortekaas & Anne Veinberg / Sergey Malov / 7090 / Diamanda Dramm & Helena Basilova / Temko / Kluster 5 / De Meezingbende /  Merlijn Kerkhof / Remy van Kesteren / Philipp Mathmann & Vanessa Heinisch / Rosanne van Sandwijk / Matteo Mijderwijk / Aart Strootman & Bram Stadhouders / 9 x 13 / Música Temprana / Tim Kliphuis & Thomas Baggerman Trio / Let the Music Speak / Ensemble Klang / Vincent van Amsterdam / Wiek Hijmans / Het Nationaal Muziekinstrumenten Fonds / Flessenpost: Nicholas Gebhardt / Knutselen met Jorinde Verweij / Dansage / Capella Amsterdam o.l.v. Daniël Reuss / Spark / Cello8ctet Amsterdam / Maarten Vos / Laika Into Orbit / Le Miroir de Musique / Maarten Ornstein & Ensemble / Merlijn Twaalfhoven & Band / Ragazze kwartet / Kapok / Kluster 5 / James Oesi / DJ's Mengel & Berg en DJ Fant de Kanter / Slagwerk Den Haag / Haanstra & Van Geel / Haytham Safia Qu4rtet / Pianotrio Kolesnikov, Gatto & Grimm / Haytham Safia / Anna Meredith / Maarten Beirens / Een dag met Bach / PERFoRaToR / Duo Bilitis & Soetkin Demey / Jorinde Verweij / Abdel Rahman El Bacha // Quatuor Zaïde / New Cool Collective / Rosanne Philippens / Noa Wildschut / Reinier Baas vs. Princess Discombobulatrix /Jozef van Wissem / Philipp Mathmann & Il Giratempo / Oscar Verhaar / Trio Valkuil / Pavel Kolesnikov / Yuri van Nieuwkerk / Gabriel Prokofiev / Project Wildeman / The Thomas Bergeron Ensemble / Ramon van Engelenhoven / Daria van den Bercken / Micheline van Hautem en Brel & Brass Orchestra

Click here for the timetable.

 


 

Wonderfeel 2015

 

WF Flyer 2015

Click on the image above for the programme.

7090 / Aart Strootman / Berlage Saxophone Quartet / Classical Karaoke / ClubMediéval / Cordevento / Daria van den Bercken / De muziekbonbon / Drijvende Diva / Dudok Kwartet / Duo AttemaHaring / Duo di Follia / Encantar / Fischer, Ryan, Strootman & Six / FUSE / Gerard Bouwhuis & Heleen Hulst / Hannes Minnaar / Hauschka / Isabelle van Keulen en Hannes Minnaar / Ivo Janssen / Jeroen van Veen / Judith van Wanroij en André Morsch / Justus Grimm / Kapok / Karin Strobos en Martijn Cornet / Kaspar Kröner / Katona Twins / Laia Falcón / LUDWIG / Lunatree / Maarten Vos / Machinefabriek / Marco Beasly / Martin Fondse en Jeroen van Vliet / Micheline van Hautem / Nederlands Kamerkoor / Nederlandse Reisopera / Nino Gevtadze / Het Nationaal Muziekindstrumenten Fonds / Odd Pearls / Peter Beets Trio / Ragazze Kwartet / Reinbert de Leeuw / Remy van Kesteren & Ramon Lormans / Ricciotti Ensemble / Roelofs, Baas & Van der Feen / Rogério Bicudo & Michael Moore / Rosa Ensemble / Rosanne Philippens / Stargaze / Saskia Lankhoorn / Sax & Stix + Toeac / Scholtes & Janssens / Under her skirt

Click here for the timetable.